Smanjenje potrošnje tople vode možete postići i ako ugradite perlatore na slavinama koji će omogućiti da trošite manju količinu vode. Takođe je bitno osigurati da slavine ne propuštaju jer je i pojedinačno kapanje dovoljno da rasipate energiju i vodu, a i vaš novac.
Na jednostavne armature se umesto obične glave za slavinu može dodati ventil za štednju vode koji pomoću kugle vrlo brzo otvara i zatvara mlaz te ga ograničava na nužan minimum.
Perlator raspršivač je još jedan nastavak koji pomaže pri štednji vode. Ovaj raspršivač meša mlaz vode na slavini s priličnom količinom vazduha tako da se uopšte ne primećuje da u stvari teče znatno manja količina vode. No, za pranje je ta količina uvek dovoljna! Cena ovog uređaja je 3 eura.
Još jedan nastavak pomoću kojeg se voda meša sa vazduhom je pokretni raspršivač s nastavkom koji je posebno pogodan za kuhinjske poslove. Ovaj raspršivač takođe pokazuje znatno veću količinu vode nego što u stvarnosti teče. Cena ovog uređaja je 6 eura.
Tuš stop se zove mala slavina koja se montira direktno iznad mešalice na crevo koje vodi prema tušu. Efekat: tokom tuširanja namesti se željena temperatura. Kad se tuš stop zavrne, mlaz vode će nestati, a po ponovnom uključivanju nameštena temperatura vode je ostala ista i ne mora se ponovo nameštati. Cena ovog uređaja je 12 eura.
Perlator mlaznica je međunastavak za crevo. Pomoću tog nastavka se redukuje i ograničava količina mlaza vode, a to može biti neprijatno ako nastavak nije podešen tako da troši malo vode pa voda onda samo kaplje umesto da osvežava jakim oštrim mlazom. Cena perlator mlaznice je 2 eura.
Tuš drška koja ima posebne unutrašnje mlaznice koje daleko bolje raspoređuju vodu unutar mlaza i na taj način štede vodu. Ova drška se može vrlo lako montirati na crevo.
Pokretni raspršivač osmišljen je za mešalicu na kuhinjskoj sudoperi. U odnosu na običan nastavak, pomoću ovog se mlaz vode bitno redukuje što se uopšte ne primećuje jer se mlaz pojačava dodatnim tuš nastavkom pa je jednako tako efikasan kao i običan, jaki mlaz vode. Ovaj se raspršivač jednostavno zavrne na metrički navoj, a cena mu je 6 eura.
Noviji vodokotlići nude dve mogućnosti: kratkim pritiskom se prazni samo deo vode iz rezervoara, a dužim pritiskom celi sadržaj vodokotlića. No, i kod starijih vodokotlića se ta funkcija može nadograditi pomoću malih tegova koji se obese na središnu cev vodokotlića. Tako možete puštati vodu u određenim dozama. Cena štednih vodokotlića kreće se od 25 eura.
Regulacija pritiska važna je za preventivnu zaštitu cevovoda od pojave pucanja, ali ima učinak i na manju potrošnju vode (od 5 do 15%).
Daljinski nadzor potrošnje vode osigurava pravovremenu reakciju i minimalne troškove usled pojave pucanja i curenja. Ako ne postoji takav nadzor, za pucanje ćete saznati nakon 30 dana kada dobijete račun za vodu.
Pritisak u vodovodnim cevima danju ide do 4,5 bara što je prihvatljivo opterećenje sistema, dok noću pritisak raste i do 8 bara, što često prouzrokuje pucanje cevovoda zbog preopterećenja te nekontrolisanog curenja vode.
TABLICA GUBITAKA
Ugradnjom individualnih vodomera i raspodelom utroška vode prema stvarnoj potrošnji postižu se značajne uštede - i do 40%! Naime, na taj način svako domaćinstvo plaća svoj račun, vodi brigu o stanju slavina, vodokotlića i sl. te menja svoje navike pa smanjena potrošnja vode rezultuje i manjim računima.
Uzmite u obzir kako odluku o načinu raspodele utrošene vode unutar stambene zgrade donose stanari odnosno suvlasnici zgrade. Suvlasnici se mogu odlučiti za raspodelu potrošnje po broju članova domaćinstva ili individualnu raspodelu. Ukoliko se odluče za individualnu raspodelu, potrebno je angažovati ovlašćenog vodoinstalatera koji će ugraditi vodomere i za njih izdati adekvatan atest. Utrošena količina vode očitana na glavnom vodomeru stambene zgrade osnov je za obračun i fakturisanje utroška. Postoji li razlika između ukupne utrošene količine i utrošene količine po prijavama dostavljenima od strane predstavnika suvlasnika, razlika se raspodjeljuje na sve suvlasnike.
Koju biste meru unapređenja energetske efikasnosti prvo primenili u svom domaćinstvu?